История на велосипеда

През 1888 било открито нещо от огромна важност- пневматичната надуваема гума. Тя раздвижила не само велосипедната индустрия, но и оказала влияние на всички други превозни средства на колела. Колоезденето за ентусиасти върху твърди гумени, дървени или метални колела, останало в миналото. След като неудобството от возенето било премахнато, то станало популярен вид транспорт. През 1888 Дж. Б. Дънлоп, ветеринар от Белфаст, патентовал пневматичната велосипедна гума.
Велосипедната компания Raleigh Cycle Company ("Ралей") е основана през декември 1887. Тя до днес си остава една от най-големите компании и тогава до днес е начело в дизайна и технологичното развитие. Много от най-важните инжeнерни нововъведения по велосипеда били постигнати още по времето, в което фирмата била основана, но концентрирайки се върху създаването на висококачествени велосипеди и въвеждането на нови производствени технологии, нововъведенията в "Ралей" продължили. През следващите няколко години имало две важни нови разработки- спояването чрез потапяне и главината с три скорости. Спояването довело до първото изцяло стоманено колело на "Ралей". Тази техника заместила правенето на съединения в ковачниците. Най-малката грешка в този процес можела да доведе до слаби места в рамката. При спояването, частите се съединяват чрез потапяне в разтопен месинг. Това спестявало много време и било още една огромна стъпка към масовото производство.
Главината с три скорости на "Стърми Арчър", първата в света действаща скоростна система, била предложена на общественото внимание през 1903 ("Стърми Арчър" става част от групата на "Ралей" през 1902). Това е бил огромен технологичен прогрес. Скоростният механизъм е затворен в главината и защитен от външни въздействия. За първи път колоездачът можел да избира между три различни предавки, за да се нагоди към различен терен и да използва велосипеда при всякакви метереологични условия.
Напрежението от състезанията на континента довело до едно много значимо откритие във велосипедните скорости- дерайльора. Състезателите смятали, че им трябват повече предавки и бърз начин на превключване от една на друга. Предавките превключвани с дерайльор, произвеждани от много различни компании, постигнали това. Те работят посредством механизъм, които се движи пряко на веригата, когато предавателния лост се мести. Това премества веригата на друг размер зъбно колело. За високи предавки говорим, когато веригата е на голямо зъбно колело при педалите и на малко на задното колело. Обратното важи за ниските предавки.
Но най-голямо значение за състезателните велосипеди има откриването на олекотените тръби . Теорията на олекотените тръби е, че тръбата на рамката поема по-малко напрежение в средата и повече в краищата. Ако можело да се разработи тръба, която е по-тънка по средата, тя щяла да направи велосипеда по-лек и по този начин да увеличи ефикасността му. Олекотената тръба била разработена от Рейнолдс Тюб през 1930. Тази фирма използва същата технология, като при направата на тръбите на парните котли на Кралската военноморска флота. След като усъвършенства техниката си, започва да произвежда сега известните тръби- 531 през 1937, от стоманена сплав разработена за самолетостроенето. От тогава има постоянно развитие на велосипедните тръби, насочено към повече здравина и по-ниско тегло. Сега тръбите 753 на Рейнолдс са най-леките и най-здравите в света. В днешно време всички части за състезателни велосипеди се произвеждат от сплави, заради комбинацията им от здравина и по-ниско тегло.
Професионалното състезателно колоездене има огромен успех в Европа, където Тур дьо Франс организиран всеки юли, е главно събитие в състезателния календар по колоездене. В последните години, професионалният състезателен тим на "Ралей" доминира в Европа, печелейки световната купа три пъти и постигайки по-добри резултати от всеки друг тим в Тур дьо Франс- през 1983 са най-добрия отбор за пети път през последните седем години, а през 1980 печелят рекордните 12 отсечки от надпреварата. През 40-те и 50-те години на века "Ралей" също доминират в света на пистовото колоездене чрез техният легендарен колоездач Рег Харис, който печели световната титла забележителните 4 пъти.
През последните десет години са направени огромни подобрения в дизайна на пистови велосипеди, което довежда до велосипеди със свръх тънки стоманени рамки и компоненти от сплави и позволява на състезателите да достигнат рекордните 51.2 км/ч. За разлика от състезателните велосипеди, пистовите имат само една предавка и нямат спирачки. В началото на 60-те години била лансирана една съвсем нова концепция- велосипед с малки колела. Тя революционно променя начина на мислене на хората за колоезденето и довежда до възраждане на интереса на обществото към велосипеда.
През 1961 г., Алекс Молтън направил прототип на велосипед с 16 инчови колела и каучукови амортесьори. Той създал своя фирма и започнал производство на градския велосипед "Молтън" през 1963 г. По същото време "Ралей" били завършили своя 16 инчов модел- RSW 16. Той бил представен заедно със сгъваемата си версия през 1965 г. През следващата година бил представен детски 14-инчов модел, а 20-инчовия се появил през 1968 г.
За първи път велосипедите били желана покупка, а не необходимост. Хората ги ползвали за пазаруване, сгъвали ги и ги слагали в колите си, а после ги използвали в центъра на пренаселени градове. Само през 1965 г. били продадени 75000 бр. RSW 16.
В края на 60-те и през 70-те години силно се развива пазарът на "екшън" велосипедите, като и досега е определяща сила в развитието. Първи се появява "Чопър"-а на "Ралей"- колелото, което добави тръпка от колезденето при тиинейджърите.
През 1976 г. "Ралей" излиза на пазара с "Грифтър". Това е обезопасена версия на колело, което бавно е еволюирало в Америка- велосипедът BMX. В Англия нямало определен модел за BMX колоездене, младежите просто сваляли калниците от обикновенните велосипеди и се състезавали с тях на пресечен терен. "Грифтър" сочел пътя напред. С подложката си против нараняване на кормилото, той дал стил на BMX, които го последвали. "Грифтър" също пожънал огромен успех продавайки се в почти 750000 бройки.
BMX развивайки се като сериозно спортно колело със свой собствени трасета, шампионати и собствена фразеология през 1979 г. започва да интересува и британските младежи. През 1982 "Ралей" пускат своя серия BMX. До 1984 той става най-големия успех на компанията, продавайки се в над половин милион броя за по-малко от две години. И така велосипедът еволюирал през годините от играчка за богаташите до начин на придвижване на обикновенния човек, днес все повече се превръща в средство за удоволствие и спорт за всички.

Източник: Raleigh

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/467_attach_3670_normal.jpg